Aktualności
PTG Signum Manus o znaczeniu grafologii klinicznej w badaniach pisma ręcznego podczas Konferencji naukowej „Edukacja XXI wieku”
23 października 2024r. w Zakopanem, Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus uczestniczyło w Konferencji naukowej „Edukacja XXI wieku” organizowanej przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa w Poznaniu. Konferencja miała charakter interdyscyplinarny, ponieważ jej Uczestnicy w swoich wystąpieniach mogli podzielić się eksperymentami, doświadczeniami, obserwacjami, komentarzami i wskazówkami dotyczącymi pozytywnych i negatywnych zjawisk i procesów edukacyjnych i naprawczych pochodzących z różnych dziedzin nauki. Przedstawicielki PTG Signum Manus wygłosiły referat poświęcony badaniom pisma ręcznego w XXI wieku – możliwościom i znaczeniu grafologii klinicznej. Temat istotny w kontekście szeroko pojętego pismoznawstwa, gdyż porusza najbardziej wyspecjalizowaną kwalifikację w badaniach pisma ręcznego – badania pisma patologicznego oraz badania pisma osób z ograniczoną świadomością.
Tę specjalizację mają nieliczne osoby w Polsce, w tym przedstawicielki PTG Signum Manus, dlatego istotne jest, aby poruszać tę problematykę na forum naukowym i nie tylko. Nie zabrakło również zaakcentowania kampanii Wypisz Wyczytaj, która wzbudziła zainteresowanie wśród Uczestników i Organizatorów, zwłaszcza w kontekście pojawiającej się tematyki AI, plusów i minusów zastępowania człowieka sztuczną inteligencją.
Już niebawem pojawi się artykuł pokonferencyjny szerzej opisujący grafologię kliniczną i jej potencjał w badaniach pisma ręcznego w XXI wieku.
Wypisz Wyczytaj jako Patron wydarzenia „Pociąg do literatury. IV Festiwal Herlinga-Grudzińskiego” w Kielcach.
07 września 2024r. można było nasz zobaczyć i posłuchać w Kielcach podczas IV Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego.
Na Placu Artystów wygłosiłyśmy prelekcję na temat korzyści zdrowotnych płynących z czytania książek i pisania ręcznego, w trakcie którego przedstawiłyśmy fakty potwierdzone naukowo, ale też mówiłyśmy o zagrożeniach związanych z przebodźcowaniem, zjawiskami takimi jak popcornowy mózg, tik-tok brain czy short attention span.
Niebywałą gratką dla fanów pisania ręcznego były warsztaty z kaligrafii współczesnej, które prowadziła Sylwia Posiadała. Uczestnicy mogli wykaligrafować piękne litery za pomocą pióra i różnokolorowych tuszy, przedpremierowo na wzorniku do kaligrafii współczesnej, opracowanym przez Wypisz Wyczytaj i Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus.
Wypisz Wyczytaj prezentowało książki swoich Ambasadorów oraz produkty kampanijne podczas kiermaszu książek. Wśród literatury każdy znalazł coś dla siebie. Na dzieci czekała seria przygód Myszy Tymoteusza i Jeża Fryderyka oraz Sówka Jędruś autorstwa Dagmary Budzbon-Szymańskiej. Dla starszych dzieci i młodzieży „Złote myśli” i „Napisz własną książkę detektywistyczną” od Mariki Krajniewskiej. Przedpremierowo można było kupić „Mistrzynie”, czyli eseje o polskich artystkach, również autorstwa Dagmary Budzbon-Szymańskiej. Nie zabrakło literatury kobiecej i biografii oraz polecanej zwłaszcza przez mężczyzn książki Tomasza Żaka – „Game over”.
Notesy, pióra, długopisy – to kampanijne produkty związane z pisaniem ręcznym. Aby wszystkie zakupy można było spakować, czekała na odwiedzających nasza torba z logo Wypisz Wyczytaj. Dopełnieniem były pachnące świeczki, które umilają czytanie kupionych u nas książek 😊
Więcej szczegółów na temat tego wydarzenia pod poniższym linkiem:
PTG Signum Manus jako patron wystawy „Napisz to pięknie: Norwid”
18 maja 2024r. Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus oraz kampania Wypisz Wyczytaj miały zaszczyt pełnić rolę Patrona nad wernisażem wystawy „Napisz to pięknie: Norwid”. Wystawa jest efektem warsztatów kaligraficznych organizowanych przez Fundację Natura Rzeczy oraz stowarzyszenie Aktywne Zabrodzie, w nieprzypadkowym miejscu, bo w Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Uczestnicy warsztatów przepisywali pięknym pismem rondowym utwór C.K. Norwida „Rzecz o wolności słowa”. Wśród próbek pisma znajdują się również próbki pisma naszej Ambasadorki Sylwii Posiadała. W trakcie inauguracji wystawy odbyła się również krótka prelekcja poświęcona kampanii Wypisz Wyczytaj.
Autor zdjęć: Karol Krusiec, www.statimotion.com
Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus i Wypisz Wyczytaj podczas VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej Bezpieczeństwo Zdrowotne – ujęcie interdyscyplinarne
09 maja 2024r. miałyśmy przyjemność wygłoszenia referatu pt: „Rola codziennego nawyku pisania ręcznego i czytania w promocji zdrowia”. Poruszyłyśmy zagadnienia dotyczące m.in. skutków braku codziennego nawyku pisania ręcznego i ich odzwierciedlenia w piśmie, przebodźcowania, attention span czy tik-tok brain. Już niedługo pojawi się artykuł pokonferencyjny, w którym zostaną przedstawione szczegóły.
Portret psychografologiczny Zygmunta Łazarskiego sporządzony przez Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus
Dzięki Ambasadorce kampanii Wypisz Wyczytaj – Małgorzacie Karolinie Piekarskiej oraz Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, PTG Signum Manus miało niebywałą okazję zapoznania się z próbkami pisma oraz sporządzenia portretu psychografologicznego Zygmunta Łazarskiego – drukarza, bibliofilia, entuzjasty pięknie wydanych książek. Artykuł na ten temat wraz z analizą osobowości znajduje się pod linkiem: Analiza psychografologiczna – BP Mokotów (bpmokotow.waw.pl)
Jesteśmy dumne, że mogłyśmy obcować z tak pięknymi próbkami pisma z początku XX wieku i jednocześnie odkryć charakter tak ciekawej osoby.