Aktualności
PTG Signum Manus o znaczeniu grafologii klinicznej w badaniach pisma ręcznego podczas Konferencji naukowej „Edukacja XXI wieku”
23 stycznia 2025 roku świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Pisma Ręcznego. Wydarzenie to organizowane było przez kampanię Wypisz Wyczytaj oraz Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus. Miejsce wydarzenia było nieprzypadkowe, bo świętowaliśmy w Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
W trakcie całodniowych obchodów uczestnicy wzięli udział w prelekcjach, rozmowach, premierach. Inauguracyjna prelekcja dla warszawskich szkół podstawowych pt. “Korzyści płynące z pisania ręcznego i czytania” została wygłoszona przez Karolinę Gorzkowską i Sylwię Posiadała z Wypisz Wyczytaj. Dzieci oraz kadra nauczycielska zapoznały się z takimi zjawiskami społecznymi jak tik-tok brain, przebodźcowanie, short attention span. Zostały przytoczone wyniki badań naukowych oraz zagrożenia wynikające z zaniechania pisania ręcznego i czytania. Zostały zaprezentowane książki dobrane adekwatnie do grupy wiekowej i jednocześnie zachęcające do notowania ręcznego, które można było kupić na stoisku Wypisz Wyczytaj.
Fundacja Pięć Plus przedstawiła metody szybkiego czytania, z praktycznym zastosowaniem, podczas prelekcji „Czytaj więcej w 2025 roku”. Z Joanną Andrejczuk „Papieraśki” porozmawiałyśmy o jej pasji do ręcznego robienia notesów oraz o tym, czy warto było rzucić etat dla papieru. Podczas prelekcji “Kolor i woda, czyli rzecz o atramencie” wygłoszonej przez KWZ Ink, publiczność dowiedziała się m.in. jaka jest różnica między tuszem a atramentem oraz jak wygląda proces ich powstawania. Notesy Papieraśki oraz produkty KWZ Ink były możliwe do zakupu w trakcie obchodów.
Kolejnym gościem w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Pisma Ręcznego był lektor i legenda dubbingu Leszek Filipowicz, który w niesamowity sposób opowiedział o pracy lektora i słowie.
Nietuzinkowe i oryginalne wystąpienie zagwarantowała Agata Kacperczyk z White Rat Tattoo, która wygłosiła prelekcję “Pismo ręczne w tatuażach”. Opowiedziała nie tylko o historii tatuażu, ale również o pracy tatuatorki, jakie napisy są najczęściej tatuowane na skórze, jaką czcionką i jaką treść pozostaje na skórze na zawsze.
Obchody zwieńczyła wieczorna premiera książki “Od słowa do słowa” wydawnictwa Papierowy Motyl, czyli rozmowy z pisarzami o słowie. Wypisz Wyczytaj również jest częścią tej książki, gdyż wstęp do niej napisały Karolina Gorzkowska i Sylwia Posiadała. Podczas premiery książki publiczność spotkała się z jej autorami: Mariką Krajniewską, Katarzyną Bondą, Anną Matusiak, Izabelą Janiszewską, Marcelem Woźniakiem. Premierę dopełniła gra słowna z publicznością i aktorem improwizacyjnym.
Swoją premierę miał Słownik Terminów Pismoznawczych w wersji polskiej i anglojęzycznej autorstwa Polskiego Towarzystwa Grafologicznego Signum Manus oraz Perfect letter. Podręcznik do kaligrafii współczesnej, również w wersji polskiej i anglojęzycznej.
Oprócz tych niesamowitych wydarzeń Dom Literatury wypełnił się eksponatami związanymi z pismem ręcznym. Wystawa „Wędrówki kaligraficzne przez wieki” prezentuje pismo ręczne kaligrafowane stylami pisma z różnych epok oraz ręcznie malowane inicjały, autorstwa Grafoekspert Sylwia Posiadała. Jedna ze ścian wypełniła się autografami osób ze świata nauki, sztuki i nie tylko. Z pozostałej części wystawy można dowiedzieć się m.in. jak powstaje proces pisania ręcznego oraz ciekawych faktów o grafologii.
W trakcie obchodów goście mogli zostawić po sobie pamiątkę, oczywiście w formie pisma ręcznego, pozostawiając wpis w księdze gości, a także zdjęcia w ramce Wypisz Wyczytaj. Na każdego czekała niespodzianka w postaci losowania ciekawostek o piśmie ręcznym i książkach.
Partnerami wydarzenia byli:
- Polskie Towarzystwo Grafologiczne PTG Signum Manus
- Wypisz Wyczytaj
- Kancelaria Prawno-Grafologiczna KPG-legal
- Grafoekspert
- Dom Literatury
- Fundacja Dom Literatury
- Your Roots In Poland
- Anywhere.pl
- Platforma Medialna
PTG Signum Manus o znaczeniu grafologii klinicznej w badaniach pisma ręcznego podczas Konferencji naukowej „Edukacja XXI wieku”
23 października 2024r. w Zakopanem, Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus uczestniczyło w Konferencji naukowej „Edukacja XXI wieku” organizowanej przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa w Poznaniu. Konferencja miała charakter interdyscyplinarny, ponieważ jej Uczestnicy w swoich wystąpieniach mogli podzielić się eksperymentami, doświadczeniami, obserwacjami, komentarzami i wskazówkami dotyczącymi pozytywnych i negatywnych zjawisk i procesów edukacyjnych i naprawczych pochodzących z różnych dziedzin nauki. Przedstawicielki PTG Signum Manus wygłosiły referat poświęcony badaniom pisma ręcznego w XXI wieku – możliwościom i znaczeniu grafologii klinicznej. Temat istotny w kontekście szeroko pojętego pismoznawstwa, gdyż porusza najbardziej wyspecjalizowaną kwalifikację w badaniach pisma ręcznego – badania pisma patologicznego oraz badania pisma osób z ograniczoną świadomością.
Tę specjalizację mają nieliczne osoby w Polsce, w tym przedstawicielki PTG Signum Manus, dlatego istotne jest, aby poruszać tę problematykę na forum naukowym i nie tylko. Nie zabrakło również zaakcentowania kampanii Wypisz Wyczytaj, która wzbudziła zainteresowanie wśród Uczestników i Organizatorów, zwłaszcza w kontekście pojawiającej się tematyki AI, plusów i minusów zastępowania człowieka sztuczną inteligencją.
Już niebawem pojawi się artykuł pokonferencyjny szerzej opisujący grafologię kliniczną i jej potencjał w badaniach pisma ręcznego w XXI wieku.
Wypisz Wyczytaj jako Patron wydarzenia „Pociąg do literatury. IV Festiwal Herlinga-Grudzińskiego” w Kielcach.
07 września 2024r. można było nasz zobaczyć i posłuchać w Kielcach podczas IV Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego.
Na Placu Artystów wygłosiłyśmy prelekcję na temat korzyści zdrowotnych płynących z czytania książek i pisania ręcznego, w trakcie którego przedstawiłyśmy fakty potwierdzone naukowo, ale też mówiłyśmy o zagrożeniach związanych z przebodźcowaniem, zjawiskami takimi jak popcornowy mózg, tik-tok brain czy short attention span.
Niebywałą gratką dla fanów pisania ręcznego były warsztaty z kaligrafii współczesnej, które prowadziła Sylwia Posiadała. Uczestnicy mogli wykaligrafować piękne litery za pomocą pióra i różnokolorowych tuszy, przedpremierowo na wzorniku do kaligrafii współczesnej, opracowanym przez Wypisz Wyczytaj i Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus.
Wypisz Wyczytaj prezentowało książki swoich Ambasadorów oraz produkty kampanijne podczas kiermaszu książek. Wśród literatury każdy znalazł coś dla siebie. Na dzieci czekała seria przygód Myszy Tymoteusza i Jeża Fryderyka oraz Sówka Jędruś autorstwa Dagmary Budzbon-Szymańskiej. Dla starszych dzieci i młodzieży „Złote myśli” i „Napisz własną książkę detektywistyczną” od Mariki Krajniewskiej. Przedpremierowo można było kupić „Mistrzynie”, czyli eseje o polskich artystkach, również autorstwa Dagmary Budzbon-Szymańskiej. Nie zabrakło literatury kobiecej i biografii oraz polecanej zwłaszcza przez mężczyzn książki Tomasza Żaka – „Game over”.
Notesy, pióra, długopisy – to kampanijne produkty związane z pisaniem ręcznym. Aby wszystkie zakupy można było spakować, czekała na odwiedzających nasza torba z logo Wypisz Wyczytaj. Dopełnieniem były pachnące świeczki, które umilają czytanie kupionych u nas książek 😊
Więcej szczegółów na temat tego wydarzenia pod poniższym linkiem:
PTG Signum Manus jako patron wystawy „Napisz to pięknie: Norwid”
18 maja 2024r. Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus oraz kampania Wypisz Wyczytaj miały zaszczyt pełnić rolę Patrona nad wernisażem wystawy „Napisz to pięknie: Norwid”. Wystawa jest efektem warsztatów kaligraficznych organizowanych przez Fundację Natura Rzeczy oraz stowarzyszenie Aktywne Zabrodzie, w nieprzypadkowym miejscu, bo w Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Uczestnicy warsztatów przepisywali pięknym pismem rondowym utwór C.K. Norwida „Rzecz o wolności słowa”. Wśród próbek pisma znajdują się również próbki pisma naszej Ambasadorki Sylwii Posiadała. W trakcie inauguracji wystawy odbyła się również krótka prelekcja poświęcona kampanii Wypisz Wyczytaj.
Autor zdjęć: Karol Krusiec, www.statimotion.com
Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus i Wypisz Wyczytaj podczas VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej Bezpieczeństwo Zdrowotne – ujęcie interdyscyplinarne
09 maja 2024r. miałyśmy przyjemność wygłoszenia referatu pt: „Rola codziennego nawyku pisania ręcznego i czytania w promocji zdrowia”. Poruszyłyśmy zagadnienia dotyczące m.in. skutków braku codziennego nawyku pisania ręcznego i ich odzwierciedlenia w piśmie, przebodźcowania, attention span czy tik-tok brain. Już niedługo pojawi się artykuł pokonferencyjny, w którym zostaną przedstawione szczegóły.
Portret psychografologiczny Zygmunta Łazarskiego sporządzony przez Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus
Dzięki Ambasadorce kampanii Wypisz Wyczytaj – Małgorzacie Karolinie Piekarskiej oraz Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, PTG Signum Manus miało niebywałą okazję zapoznania się z próbkami pisma oraz sporządzenia portretu psychografologicznego Zygmunta Łazarskiego – drukarza, bibliofilia, entuzjasty pięknie wydanych książek. Artykuł na ten temat wraz z analizą osobowości znajduje się pod linkiem: Analiza psychografologiczna – BP Mokotów (bpmokotow.waw.pl)
Jesteśmy dumne, że mogłyśmy obcować z tak pięknymi próbkami pisma z początku XX wieku i jednocześnie odkryć charakter tak ciekawej osoby.